Spotkania w drodze
Autorstwo / redakcja: Paulina Trólka, Łucja Dobrowolska   
niedziela, 30 sierpnia 2009 15:29

Cekiron KAS 2009 [foto]„Spotkania w drodze” — tak nazwałybyśmy miłą, wieloletnią już współpracę od 2001 roku z CEKIRON-em, a od 2007 — Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra, w szczególności z działającym tam Klubem Aktywności Społecznej KAS mającym swoją siedzibę przy ul. Wejherowskiej  we Wrocławiu.

Początki współpracy zainicjował tamtejszy wychowawca Adam Świder — nasz były wolontariusz z placówki przy ul. Lotniczej. Co roku organizuje on Spotkania ze św. Mikołajem — wspólne dla naszych mieszkanek i dzieci oraz dzieci uczących się w szkołach prowadzonych przez Centrum oraz ich wychowawców.

Młodzież z Centrum przygotowuje program artystyczny, osobę do roli św. Mikołaja, paczki, a nasze mieszkanki urządzają mały poczęstunek, przygotowują dekoracje mikołajkowo-świąteczne. Za każdym razem jest to bardzo miłe spotkanie, zawsze chętnie wracamy do nich wspomnieniami.

Ponadto dzięki Paniom Dorocie Zielińskiej i Magdalenie Czechowicz oraz Panu Adamowi ma miejsce również dzielenie się chlebem, posiłkami, inną przygotowaną żywnością, która zostaje w nadmiarze po posiłkach w Centrum. Za to chcemy bardzo podziękować. Chętnie przyjmujemy tę formę pomocy.

W ciągu ostatniego półrocza mieliśmy okazję kilkakrotnie spotkać się z młodzieżą z Centrum na okazjonalnych spotkaniach w ramach naszej współpracy, z których oprócz zajęć edukacyjnych mogliśmy również wynieść „pogodnego” ducha.

Kolejne spotkania to:

Lepienie bałwana

Akcja przeszłaby do historii jako nieudana, gdyby nie szczodrość niebios w postaci czystej i białej pierzynki czyli śniegu, który spadł jak na zawołanie! Zabawa iście przednia, nie obyło się bez rzucania śnieżkami. Była adresowana tylko „dla orłów”, co widać na załączonych zdjęciach.

Tłusty Czwartek

Biorąc pod uwagę ilość zjedzonych pączków był to bardzo tłusty czwartek. Podwyższony poziom endorfin (hormon szczęścia) powstałych z łasuchowania potęgowała przemiła atmosfera spotkania. „Gwóźdź programu”, a więc pączki, zapewnili nam nasi przyjaciele z Centrum.

Dobroczynne działanie witamin

By nie popaść w żywieniową rutynę następne spotkanie było poświęcone zasadom zdrowego żywienia czyli przygotowanie soków z owoców i warzyw. Pracownicy i młodzież z Centrum przybyli jak zwykle z głowami pełnymi pomysłów oraz pełnymi rękoma.

Zaczęliśmy od obierania warzyw i owoców, tę czynność pozostawiliśmy naszym młodszym kolegom. Dzieci w myślach robiły konkurs na króla i królową „obieraczy” (zwycięzcy nie zdradzamy), do naszych zmysłów dostał się smak świeżo wyciśniętych jabłek i marchwi. Jednak na samym przyrządzaniu i konsumowaniu nie skończyło się, bawiliśmy się na podwórku, a dokładniej lecieliśmy do gwiazd (patrz zdjęcia).

Letnie grilowanie

Na naszym odnowionym placu zabaw, na małym grilu dzieci i młodzież uczyła się przygotowywania smakołyków. Były ziemniaki, warzywa, chleb, bułeczki, owoce. W oczekiwaniu na gotowe jedzonko dzieci bawiły się w rozwiązywanie różnych zagadek, uczyły się krótkich piosenek.

Higiena jamy ustnej

Przed wakacjami, czyli czasem wypoczynku, nasi przyjaciele pozwolili nam dotknąć tajemnicy szczęścia i długowieczności, a ściślej mówiąc przybliżyli nam, z czego zbudowany jest ząb, czego potrzebuje do szczęścia i jak dbać o higienę jamy ustnej. Lekcja nie była trudna, ponieważ pomogły nam w tym gigantyczne zęby-modele, które własnym wysiłkiem przygotowaliśmy z masy solnej. Teraz już wiemy, że co jak co, ale pasta i szczoteczka nie mają nigdy urlopu.

Składamy podziękowania Wielebnemu Księdzu Dyrektorowi i wszystkim Współpracownikom za ewangeliczne dzielenie się dobrem, pokojem, miłością i dobrym słowem.

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->