Fakty TVP Wrocław: nie bądźmy obojętni! (28.11.2013)
Autorstwo / redakcja: Sylwia Gazda / TVP Wrocław   
sobota, 30 listopada 2013 11:49
Patryk z naszego Schroniska św. Brata Alberta marzy o hulajnodze na Mikołaja

Fakty TVP Wrocław: Rozpoczyna się zbiórka pieniędzy na podopiecznych wrocławskich schronisk i noclegowni — przez 3 dni w supermarketach i galeriach handlowych wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w strojach "zielonych mikołajów" będą prosić wrocławian o datki. Patryk wraz z mamą mieszka w schronisku Towarzystwa im. św. Brata Alberta dla bezdomnych kobiet przy ulicy Strzegomskiej we Wrocławiu. Marzy o tym, by Mikołaj przyniósł mu hulajnogę.

Organizacja mikołajek i świąt Bożego Narodzenia dla bezdomnych to cel zbiórki zielonych mikołajów, jaką od 19 lat, na przełomie listopada i grudnia, organizuje Towarzystwo św. Brata Alberta. Pieniądze będą zbierane od piątku do niedzieli. Podopieczne schroniska prowadzą także pracownię plastyczną — wykonują tu ozdoby świąteczne, które w grudniu będą sprzedawane w szkołach i kościołach, a także na jarmarku w Rynku. Dochód zostanie przekazany na zakup żywności dla podopiecznych schroniska.

Gdyby nie dochody z kwest i zbiórek, a także dary od sponsorów, schroniska nie mogłyby funkcjonować. Dotacja, jaką przekazuje gmina, pokrywa zaledwie połowę kosztów. W przyszłym roku gmina przekaże Towarzystwu im. św. Brata Alberta więcej, bo 2 mln zł. W tym roku taką kwotą musiało podzielić się 5 organizacji prowadzących noclegownie i schroniska. We Wrocławiu w 9 schroniskach i noclegowniach jest około 750 miejsc.

Od 3 lat przy ulicy Małachowskiego obok noclegowni otwierana jest ogrzewalnia działająca od października do końca marca. Każdy może tu przyjść, ogrzać się i napić gorącej herbaty. W lutym przeprowadzony był ogólnopolski spis osób bezdomnych. We Wrocławiu doliczono się około 750 osób. Zimą ta liczba się zwiększa. Bezdomni przyjeżdżają z innych miast.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo na stronie: www.tvp.pl/wroclaw (o nas — od 15'18").

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->